2023. június 7., szerda

Judas Priest: Screaming for Vengeance

Előadó: Judas Priest
Cím: Screaming for Vengeance
Megjelenés: 1982
Tagok:
Rob Halford - ének
K.K. Downing - gitár
Glenn Tipton - gitár
Ian Hill - basszusgitár
Dave Holland - dob
Kiadó: Columbia
Műfaj: Heavy metal
Típus: Nagylemez
Dallista:
01.The Hellion
02.Electric Eye
03.Riding on the Wind
04.Bloodstone
05.Take These Chains
06.Pain and Pleasure
07.Screaming for Vengeance
08.You've Got Another Thing Comin'
09.Fever
10.Devil's Child
Borító: A lemez borítója már akkor kuriózumnak számított ’82 – ben, mikor megjelent, mert a sárga háttérszín igencsak vonzza a tekinteteket és azért az a madár sem utolsó amire felkapja az ember a fejét.
       A klasszikus heavy metal színtéren a Judas Priest ma már egy fogalom lett. Olyan lemezekkel a hátuk mögött, mint a British Steel, a ’90 – es évek csúcs metallemeze, a Painkiller, vagy a mai cikkünk témáját szolgáló Screaming for Vengeance album. A nagysikerű British Steel lemez után egy évvel jött a Point of Entry lemez, ami egy kissé másabb vonalat képvisel, majd erre egy évre jött a Screaming lemez, ami visszahozta a Judas Priestet a sikerre vezető út felé. 
      A lemez felvezetője a The Hellion című tétel, ami egy rövid instrumentális szerzemény, ami igazából egy plusz introja a lemez igazi kezdésének, az Electric Eye – nak. Az Electric Eye – hoz a srácok egy nagyon nagyon erős introt kerítettek a srácok, amiről rögtön felismerhető lesz a nóta. Dallamok terén is hozta a megszokott formáját Halford úr, könnyen megjegyezhető, de annál érdekesebb harmóniákkal dolgozott, hogy a dal egyszerű legyen, de sláger is. Ezt követi a Riding ot the Wide, ahol egy kicsit jobban dominálnak a klasszikus rockzenéből átvett sémák, de jól áll nekik ez is, tökre illik a képbe. A (Take These) Chains esetén egy kicsit levették a lábukat a gázpedálról a srácok, mondjuk ez nem lett hátrány semmilyen szempontból, mert így legalább megmutatták az epikusabb oldalukat is. A lemez címadója szerintem nem lett egy annyira ütős dal, mint a címe – az azért elég hatásos tud lenni. A Fever egy nyugodt, akusztikus indítással, majd az elektromos gitárok visszatértével csábítja el a rajongóknak, mondjuk igaz, ami igaz egy elég kellemes nóta lett. Zárótételként a Devil’s Child került fel a lemezre, aminek nem is kevés AC/DC íze van, tisztára olyan, mintha egy AC/DC cover lenne, de valahogy mégis azt tudom mondani, hogy nem érzik műnek a nóta, sőt, tetszik. 
      Mindezek után, megértem, hogy járt be ez a lemez ekkora életutat, és hogy írta be magát a rock and roll és a heavy metal történelemkönyvébe egy örökkévalóságig.
Értékelés: 10/10


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése